Újabb ősnyomtatványok a Veszprémi Érseki Könyvtárban

Immár negyven éve jelent meg dr. Kredics László tanulmánya Ősnyomtatványok és antikvák a veszprémi püspöki könyvtárban címmel. A cikkhez kapcsolódó könyvjegyzék a Veszprémi Püspöki Könyvtár állományának 1969-70-es állapotát tükrözi. Az azóta eltelt évtizedekben három ősnyomtatvány került a könyvtár tulajdonába (2., 3., és 4.). A Veszprémi Érseki Könyvtár ősnyomtatvány katalógusát a Formularium procurator Curiae Romae leírásával is kiegészítem. 1., VÉK 8058/2 Formularium procurator Curiae Romae. Roma: Eucharius Silber, XVII. Kal. Jun. [16. Mai.] 1489. 4° 217 ff. 2., VÉK 37316 Psalterium.

A "veszprémi kódex"-ről

A reneszánsz kötésű kódex tartalmát tekintve három egységből áll. A legnagyobb terjedelmű első rész az 1495-ben kezdődő és az 1534-ben végződő számadásokat foglalja magában. A másodikat egy rövid krónika alkotja. Az egyik veszprémi kanonok 1535-ben a mohácsi csatavesztésre visszatekintve röviden összefoglalta, hogy mi történt az országban, a szűkebb régióban, mi lett a káptalan birtokaival. Munkáját 1550 táján Hegyfalvi Pál őrkanonok folytatta, aki egészen 1558-ig tárgyalta az eseményeket, a török-magyar harcokat, köztük Veszprém vára 1552.

Mindszenty József

A XX. századi magyar történelem egyik legnépszerűbb és legkarizmatikusabb alakja országunk utolsó hercegprímása Mindszenty József volt. Kevesen tudják napjainkban, hogy a második világháború legkritikusabb időszakában Ő állt a veszprémi egyházmegye élén… A volt főpap Pehm József néven született 1892. március 29-én Csehimindszenten. A szemináriumot Szombathelyen végezte; 1915. június 12-én szentelte pappá a város székesegyházában Mikes János püspök. Először káplánként szolgált Felsőpatyon, majd hittanár a zalaegerszegi gimnáziumban.
Feliratkozás a következőre: Scintillae