Alexandriai Cirill bevezetője (Fotó: VFKL, 2022.)

Alexandriai Cirillnek az érseki bibliotékában található, díszes bőrkötésű kötetben kiadott, Szent János evangéliumához írt magyarázata Párizsban jelent meg a 16. század elején, 1508-ban.
A keleti egyházatya 412-ben vette át az alexandriai patriarchátus vezetését. Életművét a nesztorianizmussal szembeni fellépése tette ismertté. Elnökölt a 431-es Efezusi Zsinaton, amely elítélte az eretnek tant. Művei főként a bibliai hermeneutika témakörében íródtak, ezek egyike a János evangéliumához írt kommentár is. Könyveiben az Ószövetséget allegorikusan magyarázta, az Újszövetség tanításának lényegét pedig többnyire szó szerint értelmezte. Teológiai munkássága nagyban hozzájárult a krisztológia helyes fejlődéséhez és az unio hypostatica elvének kialakulásához, amelyet a 451-es Khalkedoni Zsinat rögzített dogmaként.

A kötet borítója (Fotó: VFKL, 2022.)

A könyv reneszánsz kötése védett: befelé srégelt fatáblás barna bőrkötés, vaknyomással. Többsoros görgetős keretében keskenyebb és szélesebb sávban az erények (Spes, Fides, Charitas, illetve a keskenyebb sávban még Fortitudo) szimbolikus alakjai helyezkednek el. A kettő között balluszteres sáv látható. Fent és lent egy-egy üres sávban az előlapon és hátlapon feliratok olvashatók: P. H. A. D. – 15-98, vagyis Pauli Halassy Anno Domini 1598.

A címoldal a szeminárium könyvtárának pecsétjével (Fotó: VFKL, 2022.)

Tükrének sarkaiban és közepén egy-egy liliom helyezkedik el. A szélesebb mezőben a Fides ábrázolása mellett C. H. mesterjelzés látható. Egykor két rézkapoccsal zárult. Kapitálisa sima kétszínű (natúr és zöld). A kötetet 1974 őszén restaurálta az Országos Széchényi Könyvtár, raktári jelzete 36985.

Magyarázatok a Jelenések Könyvéhez (Fotó: VFKL, 2022.)